Singapore Number » Blog » The following expenses for their production and sale

The following expenses for their production and sale

The following Let’s assume, for simplicity’s sake, that apart from the shelves you didn’t produce anything else this month, and decided to sell the entire batch to a wholesaler in your city. Then the company incurred:

  • The worker’s payroll is 35,000 rubles.
  • Materials, packaging – 20,000 rubles.
  • Rent of production and warehouse premises – 10,000 rubles.
  • Payment for utilities – 3000 rubles.
  • Delivery of shelves to a wholesale buyer – 2000 rubles including gasoline.
  • Contextual advertising that brought in a wholesaler – 5,000 rubles.
  • Equipment depreciation – 5000 rubles.

Then the calculation of the full cost taking into account direct and indirect costs will look like this:

PS = (35,000 + 20,000 +10,000 + 3,000 + 2,000 + 5,000 + 5,000) / 200 = 400

Therefore, the total costs from production to sale to the buyer amounted to 80,000 rubles per batch of goods. And the total cost of one shelf is 400 rubles, or approximately 45.45% higher than the partial cost.

This means that you cannot set the price below 400 rubles ebay database per shelf – this way you will work at a loss. Plus, you will have to pay taxes on the profit received (let’s say, simplified tax system 15% “Income minus expenses”) – this must also be taken into account when selling a batch of goods.

The calculation becomes even more complicated when you fuzzy query generate a mouse need to take into account not the full amount of indirect overhead costs, but only some part of it – for example, if you have a wide range of different products.

Calculation of the cost of services

In the case of services, the calculation depends heavily on what saudi phone number exactly you offer. It is impossible to calculate the cost of a tutor, a builder, and a hairdresser using the same formula.

One of the calculation options is a cost estimate : it includes a list of all expenses for the provision of the service, which is the cost price. For example, a visiting tutor will calculate the price of an hour of lessons, finishing companies often indicate the cost per square meter of premises, and taxi drivers – the cost per kilometer of travel.

 

Scroll to Top